Asystent wypisze błędne zwolnienie, a karę poniesie lekarz

Niedługo część biurokratycznych obowiązków w gabinecie można będzie przekazać asystentowi. Jednak jeśli będzie się mylić, ZUS cofnie medykowi upoważnienie do wystawiania zaświadczeń.


Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. - Do najważniejszych zmian należą długo wyczekiwane przepisy, które mają na celu odciążenie lekarzy od papierkowej roboty. Będą mogli częściowo scedować biurokratyczne obowiązki na wyznaczonych przez siebie współpracowników, którzy mogliby np. wypisać zaświadczenie o niezdolności do pracy. Taki asystent będzie zatem występował w imieniu lekarza. Co się jednak stanie, jeśli popełni błąd? Albo będzie nadużywał swoich uprawnień? Otóż odpowiedzialność poniesie lekarz. A na to środowisko lekarskie, choć zadowolone z kierunku zmian, zgodzić się już nie chce. Zacznijmy jednak od początku - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" i wyjaśnia, że zwolnienia lekarskie może wystawiać lekarz – w tym dentysta, felczer lub starszy felczer – o ile ZUS udzielił im upoważnienia. Zwolnienie wystawione bez tego spowoduje, że ZUS dokumentu nie uzna, a zasiłek nie zostanie przyznany.

 

Ale co ważne, zgodnie z proponowanymi zmianami w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa upoważniony lekarz będzie mógł udzielić kolejnego upoważnienia do wystawiania zwolnień osobie wykonującej:
- zawód medyczny w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej,
- czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, o których mowa w ustawie o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta.

 

O udzieleniu dalszego upoważnienia lekarz będzie decydował sam, bez udziału ZUS, i będzie je wystawiał na okres nie dłuższy niż dwanaście miesięcy, a potem ewentualnie odnawiał. W każdej chwili będzie też mógł takie upoważnienie cofnąć.

 

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z naszym partnerem „Menedżer Zdrowia”.

 

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku: www.facebook.com/mojdyzur

 

Na mojdyzur.pl to lekarz decyduje kiedy i za jaką stawkę będzie pracował.
Sprawdź jakie to proste!